FEJETON „Strom, ohrožený druh...“
( 3. července 2007 )
 • Jak je to se stromy v Komenského sadech, a jak kácení ovlivní zdraví obyvatel?

 • „Často se sám sebe ptám, na čí straně vlastně stojím, jsem-li na straně radních nebo raději popadnu kartonový leták a jdu demonstrovat při jakékoliv příležitosti, ať už kvůli čekteku, radarům, dálnici nebo třeba proti tomu, že venku už zase prší. Stejně jako každý z tohoto města, kraje, země jsem ovlivňován nespočtem vlivů z řad medialních a politických. Čas od času se ozvu, čas od času držím jazyk za zuby. Je přirozenou vlastností člověka chránit si vlastní pohodlí. Existují však i jiné organismy, které ačkoliv nemají ústa, hlasivky ani jazyk, dokážou vlastní problémy dát najevo. A to dosti tvrdým způsobem. Řeč je o našich spoluobyvatelích našeho města, o stromech. Globální oteplování již není hrozbou. Globální oteplování je naší budoucností. A magistrát se k tomuto faktu, že se jedno z nejčernějších měst stalo městem zeleným, krásným, staví po svém. Návrat do minulosti, návrat do černa .

  Ostrava se pomalu stává městem žuly. Tento dlažební kámen srdnatě odolává nátlakům stovek páru bot, které městem procházejí sem a tam. Dlažby je víc a víc, ale na úkor zelené trávy a vzrostlých stromů. Začalo to rekonstrukcí Husova sadu, poté Havlíčkovo nábřeží, Masarykovo náměstí a hle, vražedná dlažební kostka míří také do krásného Komenského sadu a do mnohých porubských obvodů. Magistrát pojal stromovou reformu. Vzrostlé velikány, dosahující i dvou desítek metrů, nahrazují malé stromečky a žulová kostka. Obyvatelům Ostravy však neuniká jedna zásadní věc a tou je neuvěřitelný nepoměr vykácených a vysazených strom(k)ů. Zatímco „padlých“ jsou stovky, počet vysazených se dá odhadnout na desítky, navíc bude trvat mnoho let, než se v městských podmínkách uchytí zeleň nová.
  Taky si všímáte, že se v jednom období kácí větší počet stromů v našem městě? Jaký to bude mít efekt? Ovládnou celé město zplodiny z blízkých hutí a železáren?

  Buď jako cyklista anebo pouze jako myšlenkový poutník protínám Komenského sad a stromořadí lemuje mou trasu. Brzo nebude. Majestátně vyhlížející alej lip si nejspíše svým shluknutím pobouřila magistrát a vykoledovala rychlý konec. Lipová alej , která byla svědkem dospívaní nespočet obyvatel našeho města, už nebude. Nezdravé a život ohrožující stromy musí být vykáceny,samozřejmě, jenže tyto lípy jimi nejsou. A ani jejich bývalí sousedé z parků, náměstí a sadů to nebyli. Dějí se zajímavé věci v tomto městě. V bedýnce s rozpočtem se zaloví pro fond na vyřešení stromového ohrožení, později pro další na objednání řešení, dále na to nalezené řešení a později samozřejmě na odstranění toliko nebezpečného dřeva z pozemku města…ano, postup nutný a svým způsobem správný. Jenže co když to dřevo, několikrát za sebou proplacené, projde celým tímto cyklem a stále nezmění svého ovladatele? Zdá se to absurdní,ale když námi tak oblíbené stromy projdou svou cestu označení, pokácení, odvezení, tak se navrátí do rukou těch, kteří tuto pout počali. Potřebuji dřevo a mám razítko? Nechám město zaplatit pokácení, nechám si od města zaplatit, že to dřevo odvezu a pak si ho vesele prodám o zahradu dál. Nekalá praktika fungující před našima očima…kam se až dostaneme, Hynku, Svozile, Klusáku?“

  Fakta o kauze „Lipová alej“ :

  • Lipovou alej tvoří dohromady čtyři řady stromořadí vzrostlých lip, uprostřed pak vede široký chodník.
  • Radní chtějí v rámci I.etapy revitalizace Komenských sadů vykácet najednou 162 vzrostlých stromů
   a tyto poté nahradit jen 56 malými.
  • Členové petičního výboru navrhují ořezání korun stromů, protistrana však tvrdí, že tímto dojde k narušení jejich kmenů.
  • Petici proti kácení podepsalo již zhruba 3000 občanů.
  • Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz zaplatil již stovky tisíc korun za různé posudky a dokumentace!
  • Komenského sady se rozprostírají v centru města za Novou radnicí na ploše neuvěřitelných 22 hektarů po levém břehu Ostravice.

  Fotogalerie:
  (© 2.7.2007 - rzml, popisek se zobrazí po najetí myši na daný snímek)

  A toto je lipová alej v Komenského sadech, trvalo mi, než jsem ji našel, ovšem když jsem ji spatřil, udělala na mě obrovský dojem. Lipová alej v Komenského sadech. Lipová alej v Komenského sadech. Lipová alej v Komenského sadech.
  Tyto stromy jsou naprosto shodné se stromy v lipové aleji, kácení se jich však netýká - prozatím! Mauzoleum sovětských hrdinů. Nepovedený záměr vytvořit umělé jezírko s ostrůvkem uprostřed. I Komenského sady měly kdysi svůj plot.

  3.7.2007 (ice.mike)