FEJETON „Jak se město vyvíjí...“
( 20. července 2008 )
 • Když se Ice.Mike setkal s navrátilcem...

 • Osamělá postava volným krokem zkracuje vzdálenost ke skupině parkových muzikantů. „Hele!?“ Pronesl samotář klidným hlasem. „Kde jsou ty břízky?“ ukazujíc na ostrůvek.
  „Tady jsi v Komenských sadech, tady všecko mizí, magistrát tím topí,“ zněla chladná odpověď.
  „Víte, byl jsem 5 let v Itálii, a ty břízky zde jsem si pamatoval.“
  „5 let? Aha, tak to se budeš divit víc. Pokud jsi měl rád veliký UAN, či zimní stadion, zapláčeš!“
  „Ale snad tady za tu dobu vzniklo i něco nového ne?“ dušoval se navrátilec.
  Jeden ze sedících se pousmál: “Jistě, stanice Stodolní, všemi očekávaná dálnice a Atrium, jsou nové skvosty našeho města!“
  „Jéje, dálnice... ale skelet u kulturáku stojí dál.“

  Za zmínku jistě stojí, že já jsem byl jedním ze zmíněných parkových muzikantů, sedících v Komenských sadech v „jezírku“ na dece, a narušoval jsem svým falešným zpěvem (dá-li se to tak nazvat) klid návštěvníků parku. A právě setkání s tímto navrátilcem mě inspirovalo. Má pravdu. Ostrava se nám změnila a dál se jistě měnit bude. Radomír zde již nespočetkrát informoval o stavbách a změnách a jistě tak bude pokračovat i nadále, neboť naše Ostrava pomalu, ale jistě úspěšně mění svou tvář.
  Vystoupit z vlaku na Stodolní je příjemná událost. Stejně jako projížďka po zavěšeném mostě dálnice D47 přes Odru nebo procházka nekonečně dlouhou galerii Shopping parku... každý si něco najde. Turisté na radniční věži obdivuji extravagantně vyhlížející Atrium na Slezské, ale tichounce šeptají půvabné "infogirl" otázku, kde bude stát ta nová knihovna. A tímto směrem bych se díval i já. Ostravě chybí významné objekty, jenž by ji proslavily v kladnějším měřítku, než se to daří MCHZ (chemičce) či děravým Bazalům. Zatím :-) Ještě před pár lety bych mohl nad tímto problémem jen tiše plakat, dnes se ale můžu hrdě těšit. Ostrava se stává destinací podnikatelů a odjet na 10 let do zahraničí, nestačil bych se pak divit. Vrátil bych se do Ostravy zdobené moderní knihovnou, krásným věžákem "Jindřich Plaza", novým hlavním nádražím v Přívoze a v neposlední řadě toliko omývanou Karolínou, která nakonec bude přece jenom aspoň trochu někdy občas tu a tam v noci pěkná. A pokud jde o mě, klidně a hrdě bych z Hladnova sešel na Bazaly, které Baník už dávno opustil na nový stadion do Vítkovic a navštívil Kaplického chobotnici. V Ostravě jsou vzdělaní lidé,tu se knihovny neztratí :-)
  Jen jedné věci se obávám, že ten náš skelet tu bude stát dál...

  S pozdravem Váš, z tvůrčí dovolené se navrátivší, Ice.Mike...

  20.7.2008 (ice.mike)