Téma OSTRAVA - nové stavby
Dům umění
(nová Galerie výtvarného umění)
- PROJEKT V NÁVRHU -


Lokalizace:
Centrum, ul. Poděbradova (za současným Domem umění), MHD "Elektra" ukázat na mapě
Informace:
Začátek stavby: projekt

  • Nápad rozšířit současný dům umění v Ostravě za Elektrou na Nádražní ulici není nový, v minulosti proběhlo již několik soutěží na dostavbu okolního areálu.
  • Narozdíl od starších projektů, je tento již k současné historické budově Domu umění nezávazný, zcela samostaný a spojený jen podzemními prostory.
  • Po konstrukční stránce je objekt řešen jako kombinovaně montovaný a monolitický železobetonový skelet. Je rozdělen na dva objekty svislou dilatační spárou. Podzemní podlaží jsou uložena do tzv. bílé železobetonové vany z voděodolného betonu, pod sloupy skeletu jsou umístěny železobetonové patky. Skelet ztužují čtyři svislá jádra, která slouží mimo jiné jako kryté únikové cesty a šachty výtahů.
  • Strukturální fasáda je zavěšena na vykonzolovaných stropních deskách. Na ni je na jižní a západní fasádě přisazen stínící žaluziový systém. Na vnitřním lící je umístěn zajímavý systém regulace množství procházejícího světla.
  • Zavěšená hliníková prosklená fasáda s izolačním dvojsklem, přerušeným tepelným mostem a přidanou vnitřní posuvnou vrstvou využívá progresivní technologie stmívání (regulace průchodu světla) pomocí dvou za sebou řazených polarizačních fólii.

Starší soutěžní návrh architektonického ateliéru Filandr, oceněný 3. cenou.

Galerie:

Prohlédněte si na vizualizacích novou "Galerii výtvarného umění" od Petra Hilla.